Kalamar Pişirme Tarifi ve Malzemeleri
15 Temmuz 2024

Kalamar Pişirme Tarifi ve Malzemeleri

Kalamar Pişirme

Kalamarı sadece restoranlarda yemiş biri, bu kafadan bacaklı deniz canlısını kendi evinde pişirip yemek istediğinde, balıkçıda gördüğü hayvan karşısında şaşırıp kalabilir. Kalamarın görüntüsü bazen ürkütücü olabilir, ancak bu sizi yanıltmasın. Balıkçıdan istediğinizde, kalamar iyice temizlenip halka şeklinde kesilerek ve sos ile terbiye edilmeye hazır halde size teslim edilir. Dolayısıyla o ürkütücü görüntüden eser kalmaz. Kalamarı pişirmek istediğiniz zamandan bir gün önce almanız ve sos ile bir gün boyunca buzdolabında marine etmeniz gerekir.

Kalamar Pişirme İçin Sos Malzemeleri

  • 1 çay kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 adet limon
  • 1 su bardağı süt
  • 2 su bardağı zeytinyağı (kızartma için)

Sos Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak, 1 çay kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı karbonat ve 1 limonun suyunu bir kaba koyarak kalamarları yarım saat boyunca yoğurun. Ardından, bir su bardağı sütü bu karışıma ekleyin ve yoğurmaya devam edin. Bu işlemi iki dakika daha sürdürün. Karışımı en az 3-4 saat, en fazla bir gün buzdolabında bekletin. Unutmayın ki, ne kadar uzun süre marine ederseniz, kalamar o kadar yumuşak ve lezzetli olur.

Kalamar Nasıl Pişirilir?

Buzdolabında beklettiğiniz kalamarları yıkamadan un ve tuz karışımına bandırın. (Eğer normal un bulamazsanız, mısır unu da kullanabilirsiniz. Mısır unu kalamarları daha çıtır yapar, fakat normal beyaz undan daha fazla yağ çeker. Bu yüzden derin bir tencerede bol kızgın yağda kızartmanız tavsiye edilir.) Kalamarları derin bir tavada bol kızgın yağda 2 dakika kızartın. Kalamarlar çabuk pişer, bu yüzden 3 dakikadan uzun pişirmeyin, aksi halde sert olurlar. Tava yerine ufak bir kap da kullanabilirsiniz. Yağdan çıkardığınız kalamarları kağıt havlu serdiğiniz bir tabağa alırsanız, fazla yağlardan kurtulmuş olursunuz. Kızartma sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, kalamarları ocağa koyduğunuzda ilk başta kızaran kalamarların ısıyı kaybetmeye başlamasıdır. Eğer çok fazla kişi için kalamar yapıyorsanız, parça parça pişirin ki fazla yağ çekip kuru kalmasınlar.

Kalamarın doğru şekilde pişirilmesi, lezzetli ve yumuşak bir sonuç elde etmek için oldukça önemlidir. Marine süresine ve pişirme süresine dikkat ederek, restoranlarda yediğiniz kalamarı evinizde de kolayca yapabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Muslih

15 Temmuz 2024 Pazartesi

Kalamarı hiç evde pişirmemiş birisi olarak, balıkçıdan temizlenmiş ve halka şeklinde kesilmiş kalamarı aldığımda marine etmek için süt, toz şeker, karbonat ve limon karışımı yeterli olur mu? Marine süresi gerçekten kalamarın yumuşak olması için bu kadar önemli mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Muslih,

Evet, balıkçıdan temizlenmiş ve halka şeklinde kesilmiş kalamar aldığınızda, marine etmek için süt, toz şeker, karbonat ve limon karışımı gayet yeterli olur. Bu malzemeler kalamarın yumuşak olmasına yardımcı olur ve lezzetini arttırır. Marine süresi de önemlidir; genellikle 2-4 saat marine etmek, kalamarın yumuşak ve lezzetli olması için yeterli bir süredir. Ancak, daha uzun süre marine etmek isterseniz, 8 saate kadar marine edebilirsiniz. Bu süre zarfında kalamarınızın daha da yumuşak olacağını fark edeceksiniz. Afiyet olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalamar Nasıl Avlanır?

Kalamar Nasıl Avlanır?

Kalamar Helal mi?

Kalamar Helal mi?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Kalamar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Kalamar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dondurulmuş Kalamar Tarifi ve Malzemeleri

Dondurulmuş Kalamar Tarifi ve Malzemeleri

Kalamar Sote Tarifi ve Malzemeleri

Kalamar Sote Tarifi ve Malzemeleri

Kalamar Kemiği Önemi

Kalamar Kemiği Önemi

Kalamar Mezesi Tarifi ve Malzemeleri

Kalamar Mezesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Fırında Kalamar Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Kalamar Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kalamar Sırtısı Avı

Kalamar Sırtısı Avı